בעיות התנהגות אצל ילדים

בעיות התנהגות אצל ילדים"דיייייי!  אי אפשר איתו יותר", "כבר אין לי כוח אליו", "כל מה שאני מנסה, לא עוזר" אלו רק חלק מהתחושות שילד עם בעיות התנהגות יוצר אצל הסובבים אותו. לתחושות אלו מתלווה דריכות מתמדת, חשש תמידי מפני ההתפרצות הבאה, מפני הטלפון הכעוס הבא מהגננת, מהמורה, מההורים בכיתה. הורים רבים מתארים בכאב את חוסר האונים והייאוש מהילד ומעצמם, וגם את האשמה שלהם סביב הקושי שלהם לחוש לעיתים אמפתיה ואהבה לילד שלהם. 

בעיות התנהגות אצל ילדים. יכולות לבוא לידי ביטוי במגוון אופנים: אלימות מילולית, אלימות פיזית, התפרצויות זעם, אי קבלת סמכות, קושי לקבל גבולות, גניבה, שקרים, בריונות חברתית, ועוד. בעיות ההתנהגות פוגעות באופן משמעותי בתפקוד היומיומי במגוון מישורים: בבית, בבית הספר, בשדה החברתי.  

בעיות התנהגות אצל ילדים מעוררות כל כך הרבה כעס ודחייה אצל כל הסובבים את הילד: הורים, מורים, גננת, ילדים, עד כדי כך שאנחנו לעיתים שוכחים שגם הילד עצמו הסובל מבעיות ההתנהגות נמצא במצוקה גדולה, הוא פשוט מפגין את המצוקה שלו בדרך שמקשה על הסביבה לחוש אמפתיה כלפיו. החוויה של ילד עם בעיות התנהגות היא שהוא דחוי, גם על ידי המבוגרים שכועסים עליו, וגם על ידי הילדים שלא רוצים בקרבתו. הדימוי העצמי שלו נפגע, הוא חווה עצמו כרע, לא מוצלח, לא אהוב.  

הטיפול בילד עם בעיות ההתנהגות חייב להיות מערכתי ולכלול מספר היבטים: טיפול בילד עצמו, תמיכה מתאימה להוריו והדרכה למערכת החינוכית. הכשרתי כפסיכולוגית קלינית וחינוכית מאפשרת לי לסייע לילד בדרך המיטבית תוך בניית תוכנית התערבות מערכתית שתכלול את כל הגורמים לכל המערכות בהן הוא נמצא (בית, מסגרת חינוכית, תנועת נוער, וכו').

יש חשיבות גדולה לאתר ולטפל בבעיות התנהגות בגיל צעיר ככל האפשר, על מנת למנוע החרפתן והפיכתן לדפוס יציב וקבוע. אם ילדכם מפגין לאורך מספר חודשים בעיות התנהגות שאינן חולפות, ואולי אף מסלימות, חשוב שתפנו להתייעצות מקצועית בהקדם.

אל תישארו עם זה לבד, צרו עימי קשר ואשמח לעזור לכם

רוחה חרמוני
פסיכולוגית קלינית וחינוכית מומחית 050-2561680