דכאון אצל מבוגרים

דכאון אצל מבוגריםאתה מרגיש עצוב כבר תקופה ארוכה? מישהו קרוב אלייך נראה לך עצוב? כך תדע האם זה דיכאון קליני או דכדוך שיחלוף מעצמו.

כל אחד סובל מדי פעם מירידה במצב הרוח ובמוטיבציה. ישנם מצבים בחיים, כמו אבל על מוות של אדם קרוב בהם הדיכאון הוא תגובה נורמלית. עם זאת, כשהדיכאון ממשיך לאורך זמן או בא לידי ביטוי בעוצמה גבוהה, הוא יכול לשבש את תפקוד האדם בכל תחומיי חייו ולגרום לו לחוויית סבל קיצוני. עם חווית דכדוך אדם יכול לעיתים להתמודד בכוחות עצמו או בסיוע תמיכה מצד הסובבים אותו. לעומת זאת אדם הסובל מדיכאון קליני לא יכול להבריא את עצמו וזקוק לעזרה מקצועית.

כדי לדעת האם ייתכן שאתה או מישהו הקרוב אלייך סובלים מדיכאון חשוב לבחון האם הופיעו סימנים שלא היו קיימים אצלך קודם. אצל אנשים שונים הדיכאון בא לידי ביטוי בדרכים שונות, אבל אצל כולם יופיעו לפחות כמה מהתסמינים הבאים של דיכאון:

 • תחושות של עצבות, דכדוך וחוסר תקווה
 • ריקנות – תחושה שאין טעם לכלום, אפילו לא למפגש עם אנשים אהובים.
 • חוסר עניין וחוסר יכולת להנות ממרבית החוויות מהן נהנית בעבר.
 • רגזנות – גם על דברים קטנים.
 • שינויים משמעותיים בתאבון ובמשקל (ירידה ניכרת ולא מכוונת במשקל או עלייה משמעותית במשקל).
 • תחושת חוסר ערך עצמי ("אני אפס", "אני לא שווה כלום"), או אשמה קיצונית.
 • פרצי בכי ללא סיבה.
 • הפרעות בשינה: חוסר שינה או עודף שינה, קושי להירדם, יקיצות מרובות מהשינה.
 • עייפות וחוסר אנרגיה יומיומיים.
 • כאבים גופניים שונים, גון: כאבי ראש, כאבי בטן וכאבים בחזה ללא הסבר רפואי.
 • אי שקט
 • קשיי ריכוז
 • ירידה בחשק המיני.
 • קשיים בחשיבה או בקבלת החלטות.
 • מחשבות חוזרות על מוות או על התאבדות.

הסובבים את האדם הסובל מדיכאון פעמים רבות אינם מבינים את השינוי במצבו, ולעיתים אף רואים בו אשם במצבו או עצלן. תגובה זו של הסביבה מביאה להתגברות תחושות חוסר האונים וחוסר התקווה.

סוגי דכאון

דיכאון קליני– לפחות שבועיים רצופים של ירידה משמעותית במצב הרוח המלווה בירידה תפקודית במגוון תחומים. לכך נלווים תסמינים נוספים מהרשימה שמפורטת למעלה מהם האדם סובל במהל רוב היום. 

דיכאון אחרי לידה- לידה אמורה להיות ארוע משמח, אך השינוי החד שמביאים הריון ולידה לחיים עלול להביא לנשים רבות לתחושת המאפיינות דכאון, כגון: עצבות, חוסר חשק, בלבול ועצבנות, חרדה ופחד, אי שקט, קשיי שינה וירידה בתאבון. במצב זה יופיעו גם תסמינים דכאוניים הייחודיים לדכאון אחרי לידה: תחושות אמביוולנטיות או שליליות כלפי התינוק המלוות בספק בנוגע ליכולתה לטפל בו, רגשות אשמה ואכזבה שהיא חשה מתפקודה כאם. כשתסמיני הדכאון  אינם חולפים לאחר מספר ימים יש סיכון שהיולדת סובלת מדכאון אחרי לידה.

דיכאון בגיל השלישי – הגיל השלישי מתאפיין פעמים רבות בשינויים תפקודיים עקב מחלות כרוניות, כאבים פיזיים או מוגבלות פיזית. השינויים התיפקודיים עלול לגרום להופעת תסמינים נלווים של דכאון. גם בגיל השלישי אפשר לטפל בדכאון, לשפר את אכות החיים, ולהצליח למצוא סיפוק בחיים.

דיסתימיה – סוג מתון יותר של דכאון, אך נמשך לאורך זמן ארוך יותר (חודשים או שנים). לאנשים עם דיסתימיה יש מצב רוח ירוד רוב הזמן וקושי להנות מפעילויות (למרות שמבצעים אותן). הם מסוגלים לבצע פעילויות יומיומיות, אך עם פחות עניין או הנאה. הדיסתימיה מפריעה לשינה, לתיאבון, למוטיבציה, לאנרגיה ולריכוז. אנשים הסובלים מדיסתימיה לרוב לא יכולים  להצביע על נקודה מסוימת בו מצבם התחיל להשתנות, והתסמינים הדכאוניים נראים להם כחלק טבעי מחייהם

מאניה דפרסיה – הפרעה דו-קוטבית/ביפולרית בה האדם נע בין 2 קטבים. הקוטב הראשון, מאניה : מאופיינת בתחושה של התרוממות רוח והתלהבות. הקוטב השני, דכאון שמופיע תמיד לאחר המצב המאני.

רוב האנשים מצליחים להצליח לצאת מדיכאון אם הם מקבלים טיפול מקצועי. לעיתים מספיק טיפול פסיכולוגי כדי להתגבר על הדיכאון, ולעיתים כשעוצמת הדיכאון קשה יש צורך בטיפול תרופתי במקביל. אני סבורה שגם כשהמצב מחייב טיפול תרופתי, חשוב מאוד לשלב עם הטיפול התרופתי גם טיפול פסיכולוגי, מכיוון שהטיפול התרופתי מסייע בהפחתת הסימפטומים, אך אינו פותר את מקורות הכאב הנפשי.

אם את/ה בדיכאון, ייתכן ואת/ה מרגיש/ה שלעולם לא תצליח/י לצאת מהבור העמוק בו את/ה נמצא/ת.
אל תשאר/י עם התחושה הזאת לבד, אני נמצאת כאן עבורך, פנה/י אלי לשיחת ייעוץ ראשונית

רוחה חרמוני
פסיכולוגית קלינית וחינוכית מומחית 050-2561680