התקפי זעם אצל ילדים

כל הורה מכיר את הסיוט הזה: הילד בהתקף זעם. זה יכול לקרות בפרטיות של הבית, אבל גם באמצע הרחוב אל מול עיניהם הבוחנות של העוברים והשבים. בזמן התקף הזעם כולם במצוקה: גם הילד שלא מצליח להירגע אף לאחר שקיבל את מבוקשו, וגם ההורים שנותרים מתוסכלים וחסרי אונים אל מול התקפי הזעם. למה בכלל ילדים חווים התקפי זעם? מה עלייך לעשות כשילדך בהתקף זעם? איך ניתן למנוע את הופעתם של התקפי הזעם?


מה זה התקף זעם אצל ילדים?

התקפי זעם הם התפרצות רגשית הנובעת מתחושת מצוקה, תסכול, כעס וחוסר אונים של הילד. הם עלולים לבוא לידי ביטוי בצעקות, כעס, זריקת חפצים או התנהגות אלימה. לילד לוקח זמן רב להירגע מהתקף זעם, ופעמים רבות ההתקף ממשיך גם אם הוא משיג את מבוקשו. התקפי הזעם עלולים לעורר תגובות קשות מהסביבה, והילד יכול לחוות את עצמו כילד רע, מתסכל ומכעיס.

התקפי זעם שכיחים במיוחד אצל ילדים בגילאי 2-4. בעבר היה נהוג לחשוב שהתקפי זעם מופיעים בעיקר סביב גיל שנתיים, שאף קיבל עקב כך את השם "גיל שנתיים האיום". עם זאת, כיום אנו יודעים ילדים רבים מתקשים לווסת את רגשותיהם וחווים התפרצויות זעם גם הרבה אחרי גיל שנתיים.

סיבות להתקפי זעם אצל ילדים

התקפי זעם מופיעים כשהילד חש שהסובבים אותו לא מתייחסים לצרכיו ולבקשותיו, או כאשר הוא חווה משהו שנתפס על ידו כאי צדק או כעוול כנגדו הוא חש שעליו למחות.

ישנם מספר גורמים שמגבירים את הסיכוי להופעת התקף זעם בעת תסכול אצל ילדים:

  1. צרכים פיזיולוגיים, כגון: רעב ועייפות. גם אנחנו כמבוגרים מתוסכלים בקלות רבה יותר ובעוצמה גבוהה יותר כשאנחנו עייפים או רעבים. אצל ילדים התסכול במצב זה עלול לבוא לידי ביטוי בצורה של התקף זעם.
  2. ילדים צעירים מתקשים לבטא את הצרכים והרגשות שלהם במילים. קושי זה מגביר את התסכול ואת הכעס שעלולים להביא להתקף זעם. כשילד לומד לתת ביטוי מילולי לכעס שלו, הוא כבר לא זקוק להתקפי הזעם. ילדים בעלי קושי שפתי עשויים לחוות התקפי זעם בתדירות גבוהה יותר.
  3. קשיים בוויסות – ילדים שיש להם קושי בוויסות חושי או קשיי קשב וריכוז מתקשים מאוד בוויסות רגשי וחווים התקפי זעם בתדירות גבוהה יותר.
  4. תגובות ההורים להתקפי הזעם עלולות להגביר את הסיכוי להופעת התקפי הזעם בעתיד. כך למשל, פעמים רבות הורים לא נוהגים בעקביות בהתמודדות עם התקפי זעם, הם עשויים לעיתים לתת לילד את מבוקשו רק כי צורח ומשתולל. בכך הם מעבירים לו את המסר ששווה לו לפרוץ בהתקפי זעם גם בעתיד, כי יש סיכוי שהתקף הזעם יגרום להוריו לתת לו את מבוקשו.
  5. ילדים לומדים מהאופן בו הם רואים את הוריהם מתנהגים. כשההורים מתמודדים עם תסכול בהתפרצויות כעס משל עצמם, המסר שעובר לילד הוא שהתפרצות של כעס היא תגובה לגיטימית בזמן תסכול או חוסר אונים.

איך להתמודד עם התקפי זעם אצל ילדים? 

ילד כועס ומתוסכל זקוק קודם כל להכרה בכעס שלו, הוא צריך שיקשיבו למה עומד מאחורי הכעס שלו וינהלו עימו שיח. חשוב לזכור: הקשבה למחאה של הילד לא אומרת שבהכרח יש להיענות לדרישות שלו. עצם ההקשבה מעודדת את הילד לבטא את תחושותיו, משאלותיו ודרישותיו במילים, כך הוא כבר לא זקוק לביטוי התנהגותי של החוויה שלו. כמו כן התחושה שמקשיבים לו ושהוא מובן, יוצרת אפקט מרגיע.

לא פשוט להישאר רגוע אל מול התקף זעם של הילד ולא להיסחף עימו לסערת רגשות.

אם אתם חשים שאתם מתקשים להתמודד עם תדירות ועוצמת התקפי הזעם אצל ילדכם,
ורוצים ללמוד כיצד להביע אמפתיה לילד בעת ההתפרצות שלו, אך לעשות זאת תוך הצבת גבולות,
אתם מוזמנים להתקשר ולקבוע עימי פגישת הדרכה בעניין.

רוחה חרמוני
פסיכולוגית קלינית וחינוכית מומחית 050-2561680