טיפול פסיכולוגי בילדים

במהלך שנות עבודתי כפסיכולוגית, אני רואה חשיבות לסייע לילדים כפסיכולוגית- לא רק בתוך חדר הטיפול בקליניקה הפרטית, אלא במקביל גם כפסיכולוגית במערכת החינוך. הכשרתי כפסיכולוגית חינוכית מאפשרת לי גם להבין לעומק את עולמו של הילד בכל המקומות בהם נמצא במהלך היום, וגם לתת כלים למבוגרים המשמעותיים בחייו בבית ובבית ספר, כדי לסייע לו.

 טיפול פסיכולוגי בילדיםתקופת הילדות נחשבת בעיני רבים לשמחה ונטולת דאגות, אבל עבור ילדים רבים זוהי תקופה מורכבת, רצופה בקשיים. ילדים מבטאים את המצוקה שלהם במגוון דרכים: פחדים וחרדות, עצב, דכאון התפרצויות זעם, קשיי התנהגות, ירידה בתפקוד לימודי, קשיי שינה, הסתגרות, קשיי פרידה. לעיתים הגורם לקשיי הילד ידוע, כגון: גירושין, פטירה במשפחה, לידה של אח, מעבר דירה או כניסה למסגרת חינוכית חדשה. לעיתים הגורם אינו ברור, אך הסימפטומים מפריעים. 

 ברוב המקרים הקשיים חולפים ללא צורך בהתערבות טיפולית. עם זאת, לעיתים רמת המצוקה גבוהה ועלולה להביא לפגיעה בכל תחומי החיים, במצב זה חשוב לפנות להתייעצות מקצועית. כשהורים פונים אלי סביב מצוקה של ילדם, קודם כל אני פוגשת אותם, שומעת מהם מה מטריד אותם סביב הילד, ובוחנת עימם בפגישה מה הדרך המיטבית לטפל בקשיי הילד. לעיתים מפגשי הדרכה הורית מספיקים לסייע להפחית את מצוקת הילד, ולעיתים יש צורך גם בטיפול פסיכולוגי לילד עצמו.


לטיפול בילדים יש מאפיינים ייחודיים השונים ממאפייני טיפול במבוגרים:

במפגש שלי עם ילדים בחדר הטיפול חשוב לי ליצור עימם חיבור בגובה העיניים. אני מאפשרת להם להביע את עצמם בכל דרך הנוחה עבורם, למשל: שיחה, משחק ויצירה. מבחינה התפתחותית למרבית הילדים קל יותר לבטא חווית רגשיות בעזרת משחק מאשר בעזרת מילים. המשחק הינו המרחב בו הילדים רגילים לבטא את עצמו ושם הם מרגישים בטוחים ומשוחררים. המשחק מאפשר להם לבטא את עולמם הפנימי, את רגשותיהם ואת האתגרים עימם הם מתמודדים.

בטיפול אני מבינה את קשייהם, כוחותיהם ומשאלותיהם של הילדים דרך המשחקים בהם הם בוחרים לשחק, דרך האופן בו הם משחקים ודרך התכנים העולים במשחק. אני נוכחת שוב ושוב שדרך ההתערבויות שלי במשחק ניתן להגיע להבנה ולשינוי משמעותי.

פעמים רבות הורים שואלים אותי: "איך זה שאתם משחקים בחדר ישפר את המצב הרגשי של הילד שלי?"

♥ דרך המשחק עם הילד אני נותנת לו לפרוק את המטען שעל ליבו בשפה שהוא מכיר. לעיתים מאיים עבור ילד לשתף בצורה ישירה בדברים המטרידים אותו. דרך המשחק הוא משחזר מצבים יומיומיים אותם הוא חווה. הוא יכול לייחס את קשייו ואת רצונותיו לדמויות במשחק, וכך למעשה הוא משתף אותי באופן עקיף במצוקותיו. פעמים רבות אני מפנה חלק מהאמירות שלי לדמויות במשחק, מה שמאפשר לילד להיות קשוב יותר לאמירות.

♥ במשחק אני משקפת לילד את ההתנהגות שלו ואת הרגשות שמביע, בכך אני מסייעת לו להגדיל את אוצר המילים הרגשי שלו.

♥ בתוך המשחק כרוכים הבטים רבים של יצירת קשר בין אישי, ובכך הוא מסייע לילד בפיתוח ובתרגול מיומנות חברתיות בתוך מקום בו הוא חש בטוח יותר מאשר בחברת הילדים.

♥ המשחק מאפשר לילדים להתמודד עם אירועים קשים בחייהם ולבטא רגשות שהם מתקשים לבטא מול דמויות משמעותיות בחייהם.

♥ המשחק מאפשר לילדים להתנסות בנקודות מבט שונות מאשר הם רגילים, ובכך מסייע להם לפתח אמפתיה כלפי אחרים.

♥ בחדר הטיפול נמצאים גם משחקי קופסא. משחקים אלו הם משחקים תחרותיים שדרכם עולים קשיים שילדים חווים ביומיום, כגון: קושי בדחיית סיפוקים, קושי בהתמודדות עם תסכול, דימוי עצמי נמוך, חרדת כשלון. דרך המשחק בטיפול הילד לומד להתמודד עם קשיים אלו בצורה טובה יותר.

חשיבות ההורים בטיפול פסיכולוגי בילדים

ההורים של הילד הם הדמויות המשמעותיות ביותר בגדילה שלו, לכן כל תהליך של שינוי בילד מערב גם את ההורים. מסיבה זו הטיפול פסיכולוגי בילדים מלווה לרוב בהדרכת הורים. מפגשי הדרכת ההורים יאפשרו לכם ההורים להבין טוב יותר את קשיי הילד, יתנו לכם מקום לפרוק את הקשיים שלכם בהקשר לגידול הילדים, ויתנו לכם כלים להתמודדות ולהורות משמעותית.

איך תדעו שעליכם לפנות לטיפול פסיכולוגי עבור ילדכם?

  • אם ילדכם מראה סימני מצוקה לאורך זמן, כגון: מצב רוח ירוד, בכי, הסתגרות, קשיי פרידה, פחדים, אלימות, תגובות בהלה, חזרה להרטבה, קשיי שינה, שינויים בדפוסי אכילה, תלונות רבות על כאבים פיזיים, אמירות אובדניות.
  • אם יש שינוי בתפקוד בבית ספר, כגון: סירוב ללכת לבית הספר, ירידה בציונים, התגברות בעיות התנהגות, הימנעות ממפגשים חברתיים.
  • אם ניסיתם להתמודד עם גילויי המצוקה שלו בעזרת כישוריכם ובעזרת מעגלי התמיכה הרגילים שלכם ואין ירידה ברמת במצוקה שלו או שיש החרפה במצוקה.

 

אם ילדכם מראה סימני מצוקה לאורך זמן, אל תתנו לו להמשיך לסבול,
פנו אלי להתייעצות, אשמח לעזור לכם.

רוחה חרמוני
פסיכולוגית קלינית וחינוכית מומחית 050-2561680