טיפול פסיכולוגי במתבגרים

טיפול פסיכולוגי במתבגריםגיל ההתבגרות זו תקופה הכרוכה בשינויים רבים ומביאה לסערות רגשיות ולתנודות עזות במצב הרוח. בתקופה זו יש להתמודד במקביל עם אתגרים לא פשוטים: שינויים גופניים והורמונליים, עלייה בדרישות לימודיות, גיבוש זהות עצמאית ונפרדת מההורים, התמודדות עם הפער בין הרצון להיות עצמאי ובוגר לבין ההזדקקות להורים, יצירת זוגיות, עמידה בלחצים חברתיים לא פשוטים ועוד.

לעיתים הסערה הרגשית בתקופה זו יוצרת מצוקה רגשית שהמתבגר מתקשה להתמודד עימה בכוחות עצמו. איך תדעו שאלו לא קשיים נורמטיביים של הגיל אלא שרמת המצוקה של המתבגר גדולה מדי ועליכם לפנות לטיפול?

  • פגיעה בתפקוד: כשהמצוקה הרגשית משמעותית ופוגעת לאורך זמן בתפקוד הלימודי, החברתי או ההתנהגותי של המתבגר. כל שינוי חד בהתנהגותו של המתבגר צריך לשמש עבורכם ההורים נורת אזהרה!
  • קשיים חברתיים: בגיל ההתבגרות קבוצת בני הגיל הופכת לחלק מרכזי בחיי המתבגר, ועליו למצוא את מקומו בקבוצת בני גילו. לכן חשוב לפנות לטיפול כשמתבגר חווה קשיים חברתיים, כגון: הסתגרות, בידוד חברתי, או הפיכה לקורבן לבריונות חברתית (חרם, הטרדות וכו').
  • בעיות התנהגות: קושי בקבלת סמכות וגבולות, שימוש באלימות פיזית ומילולית בבית או בבית ספר, נשירה מבית ספר.
  • שינויים קיצוניים במשקל (השמנה או הרזייה פתאומית).
  • בגדים שלא תואמים את העונה ומסתירים את הגוף עלולים לבטא בעיה בדימוי הגוף או פציעה עצמית שהמתבגר מנסה להסתיר.
  • התמכרות לחומרים
  • דיכאון
  • חרדה
  • בעיה בדימוי עצמי או בדימוי גוף

 

המפגש שלי עם המתבגרים בחדר הטיפול

אחת המשימות של גיל ההתבגרות היא ליצור נפרדות מההורים בכדי לגבש לעצמך זהות עצמאית. מסיבה זאת, למתבגרים קל יותר להעלות דברים שמעסיקים אותם מול איש מקצוע מאשר מול הוריהם. בפגישות שלי עם המתבגרים אני מדברת איתם בגובה העיניים, מסייעת להם לחוש מובנים, נותנת להם להרגיש שאני מקבלת אותם כפי שהם. בדרך זו הם מצליחים לייצר עימי קשר של אמון, ומשתפים אותי במטען שעל ליבם ובהתמודדויות הלא פשוטות הכרוכות בגיל ההתבגרות. בטיפול אני מסייעת להם להבין את מה שעובר עליהם ולהתמודד עם האתגרים בצורה הטובה יותר. אני מאמינה כי ההתנסות החיובית ביצירת קשר רגשי משמעותי בתוך חדר הטיפול היא חלק ממה שמאפשר בהמשך יצירת תקשורת חיובית גם מחוץ לחדר הטיפולים. כך, הטיפול במתבגרים מביא לא רק לשיפור בסימפטומים סביבם היתה הפניה לטיפול, אלא גם לשיפור בדימוי העצמי של המתבגרים, בכוחות שלהם וביכולת שלהם ליצור ולשמר קשרים בין אישיים משמעותיים. 

להיות הורה למתבגר/ת

לא קל להיות הורה למתבגר/ת. השינויים העוברים על המתבגר/ת משפיעים על המערכת המשפחתית ומביאים פעמים רבות לעלייה במתח, בקונפליקטים, ובריבים במשפחה. עד לא מזמן ילדכם נהג לשתף אתכם ולהתייעץ אתכם בנוגע למתרחש בחייו, וכעת הוא מסתגר, מורד, נוהג בכם בעוינות ומותיר אתכם בחוויית חוסר אונים ומלאי לבטים כיצד להתמודד מולו.

במידה ואתם חוששים שהמתבגר/ת שלכם מתמודד עם קשיים גדולים מדי וזקוק לעזרה, או שאתם מתלבטים איך להתאים את ההורות שלכם לצרכיו המשתנים,
אתם מוזמנים להתקשר אלי: 0502561680, ואשמח לעזור לכם.