פחדים וחרדה אצל ילדים

פחדים וחרדה אצל ילדים

פחדים אצל ילדים הם תופעה שכיחה המופיעה כחלק טבעי מתהליכי הגדילה וההתפתחות. מילדים רבים חווים במהלך התפתחותם פחדים שהם תואמים לגיל, למשל: פחד מחושך, פחד להיות לבד. עם זאת, לעיתים נראה כי הפחדים מופיעים בעוצמה רבה היוצרת מצוקה ופוגעת בתפקוד היומיומי של הילד ובשגרת חייו.  במצבים אלו מומלץ לפנות להתייעצות מקצועית. הפרעת חרדה בילדים מאופיינת בדרך כלל בתסמינים הבאים
:

  • תסמינים גופניים: קוצר נשימה, דופק מואץ, תחושת מחנק, כאבי בטן, כאבי ראש, בחילות, הזעה מוגברת והפרעות בשינה.
  • תסמינים רגשיים: תחושת פחד, מצוקה, ייאוש, חוסר אונים או דאגה.
  • תסמינים מחשבתיים: קשיי ריכוז, קשיי זכרון, מחשבות דאגה בנוגע לדברים שליליים שעלולים לקרות לילד או לקרובים אליו, מחשבות טורדניות שלא נותנות מנוח.
  • תסמינים התנהגותיים: היצמדות להורים, סירוב לישון אצל חברים או בחדר לבד, סירוב ללכת לבית ספר או לצאת לטיולים, הימנעות מהליכה לחוגים ולפעילויות מחוץ לבית, עיסוק רב בשאלות על המצב והעתיד, חזרה על פעולות, מחשבות או מילים מסוימות.

 

הורים יקרים, אם זיהיתם חלק מתסמינים אלו אצל ילדכם, ואתם חשים כי החרדה פוגעת בתפקודו היומיומי של הילד, אל תתנו לו להמשיך לסבול, פנו להערכה פסיכולוגית מעמיקה של מצבו, בכדי לבחון כיצד ניתן להקל עליו. אשמח לעזור לכם בכך.

 

גם לכם כהורים מגיעה תמיכה. אתם מנסים בוודאי להרגיע את החרדה של ילדכם בשלל דרכים. ילדכם החרד סובל וסביר להניח שדוחק בכם להגן עליו בפני מה שהוא חווה כאיום, ודורש שתקטינו את סבלו באופן מיידי. ייתכן שאתם נענים לדרישתו ומנסים לגונן על הילד על ידי מניעת כל התמודדות עם הגירוי המאיים. חשוב שתדעו שבכך אתם בעצם מקטינים את אמונתו ביכולתו להתמודד בכוחות עצמו ורק מנציחים את החרדה. אולי במקום לגונן עליו אתם מנסים לומר לו שאין לו ממה לפחד ולעודד אותו לפעול באומץ לב. סביר שגיליתם שתגובה זו אינה יעילה עם ילד הסובל מחרדה. אל מול אמירות מהסוג הזה ילדכם חש שאינכם מבינים אותו, ואינכם יכולים להיות מקור תמיכה עבורו.

 

אז מה עושים? איך תוכלו לתמוך בילדכם כך שיוכל להתמודד אם המצבים מהם הוא חרד,
ולא לגונן עליו על ידי הרחקתו ממצבים אלו?
חשוב מצד אחד לקבל ולהכיל את החרדות שלו, להעביר לו את  המסר שהסבל שלו לגיטימי,
להציע לו עידוד ונחמה, אך מצד שני לייצר תנאים שיאפשרו התמודדות עצמאית של הילד,
בהם יבואו לידי ביטוי יכולות התפקוד של הילד. איך ניתן להצליח ליצור איזון מוצלח בין השניים? 
אני מזמינה אתכם לקבוע עימי פגישה  וללמוד כיצד לעשות זאת.

רוחה חרמוני
פסיכולוגית קלינית וחינוכית מומחית 050-2561680